Jak využít kotlíkové dotace a další dotační programy také u vás doma?

Modernizujte domov a snižte své náklady na vytápění pouze s malou investicí díky dotačnímu programu. Určitě i pro vás se najde kategorie, jejíž požadavky hravě splníte.

Jak využít kotlíkové dotace a další dotační programy také u vás doma?

Program Nová zelená úsporám běží již od roku 2014, na podzim roku 2021 začala jeho nová etapa. Přidal se i program Dešťovka, jenž je určen na podporu využívání dešťové vody. Stále je možné žádat také o Kotlíkovou dotaci.

Na co všechno lze získat dotaci?

Je toho doopravdy hodně, Nová zelená úsporám se v podstatě zaměřuje na snižování energetické náročnosti domu. Peníze lze tedy využít na zateplení, výměnu kotlů a kamen, ekologické způsoby vytápění, systémy řízeného větrání, zelené střechy, instalaci stínicí techniky, pořízení dobíjecích stanic pro elektromobily.

Zřejmě nejčastěji si lidé žádají o dotace na tepelná čerpadla a fotovoltaiku. Lze to samozřejmě i kombinovat, pokud si chcete pořídit obě věci.

Finanční úspora je obrovská

Prostřednictvím dotace můžete získat zpět až 50, s bonusy dokonce i 60 % investované částky (pro nízkopříjmové domácnosti je to ještě více). Nějakou část projektu tedy budete muset zaplatit z vlastní kapsy, uvědomte si ale, že budujete ekologičtější řešení, které se do budoucna promítne do provozních výdajů za energie. Ve finále ušetříte nemálo peněz. A například taková fotovoltaika vám přinese ještě jednu podstatnou výhodu – budete částečně nezávislí na dodavatelích energií.

Mimochodem, o dotaci se dá zažádat i zpětně. Lze použít faktury a doklady, které nejsou starší než 1. ledna 2021. Jestliže jste tedy realizovali modernizaci loni, máte šanci získat své peníze zpátky.

Kotlíková dotace nebo Nová zelená úsporám?

Patříte-li mezi nízkopříjmové domácnosti, budete mít nárok na Kotlíkovou dotaci, která vám pokryje až 95 % nákladů (do maximální výše dotace). Podmínkou je, aby čistý příjem domácnosti v roce 2020 nepřekročil limit 170 900 Kč (dělá to 14 242 Kč na osobu za měsíc). Domácnosti, v nichž žijí jen důchodci se starobním důchodem, mají na dotaci automatický nárok. Na plynový kondenzační kotel s energetickou třídou A a odpovídajícími parametry lze získat až 100 000, na kotel na biomasu až 130 000 atd.

Nespadáte-li mezi nízkopříjmové domácnosti, stále se na vás vztahuje dotační program Nová zelená úsporám. V rámci toho si můžete nechat proplatit také nákup nového kotle nebo zřízení fotovoltaiky. V tomto případě dotace činí až 50 % výdajů.

Kdy a kde podávat žádosti?

O Kotlíkovou dotaci se žádá přímo na příslušném krajském úřadě, kraje obvykle nabízí odborné poradenství. Budete potřebovat fotky stávajícího kotle, doklad o kontrole technického stavu, důkaz, že jste majitelem nemovitosti a vyplněný formulář. Po výměně kotle pak budete dokládat další potvrzení, protokoly a fotky.

V podstatě stejné dokumenty jsou zapotřebí i pro žádost o dotace z programu Nová zelená úsporám. Žádost se podává elektronicky přes web novazelenausporam.cz.

Většina firem, které prodávají kotle nebo realizují fotovoltaiku vám nabídne pomoc s vyřízením dotace. Neváhejte ji přijmout. Pokud jste ještě o dotaci nikdy nežádali, celý proces by vám zabral příliš času.

Napište nám a my vám připravíme cenovou nabídku na míru. Zcela bez závazků.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.



Partneři

logo-toshiba logo-daikin logo-lg logo-niccons logo-aspen hitachi-logo